Dlaczego? Ponieważ stabilność, dokładność i wiarygodność informacji genetycznych przekładają się bezpośrednio na efektywność i opłacalność produkcji mięsa.
Nowa metoda Single-Step, która po raz pierwszy pojawiła się w najnowszym katalogu Intergen, łączy równocześnie informacje rodowodowe, fenotypowe (czyli dane dotyczące wydajności i cech użytkowych potomstwa) oraz genomowe. W praktyce oznacza to, że hodowca już od momentu zakupu nasienia ma pewność co do stabilności cech użytkowych przyszłego potomstwa. Dzięki temu ograniczone zostaje ryzyko nietrafionych inwestycji genetycznych, co jest szczególnie istotne w przypadku hodowców bydła mięsnego, gdzie każda decyzja wpływa bezpośrednio na efektywność produkcji.
Choć katalog Intergen szczególny nacisk kładzie na buhaje mleczne, nie zabrakło również interesujących propozycji dla producentów wołowiny. Buhaje ras mięsnych, dostępne w aktualnej ofercie, zostały dobrane pod kątem istotnych ekonomicznie cech. Szczególną uwagę zwrócono na łatwość porodów, płodność, zdrowotność racic oraz cechy związane z dobrymi przyrostami masy ciała i jakością mięsa.
Na uwagę zasługują zwłaszcza buhaje, które przekazują łatwość porodów – jedna z kluczowych cech w produkcji bydła mięsnego. Dobór takich buhajów umożliwia ograniczenie strat związanych z komplikacjami okołoporodowymi oraz zmniejszenie kosztów weterynaryjnych. To znacząco poprawia rentownność produkcji.
W katalogu pojawiły się m.in. buhaje z wysokimi ocenami cech związanych z budową ciała i zdrowotnością, które bezpośrednio przekładają się na wydajność mięsną potomstwa. Cechy, takie jak zdrowe racice, mocne kończyny i dobra budowa ciała, są kluczowe dla hodowców, ponieważ zapewniają większą odporność na choroby, niższe koszty leczenia i lepsze wykorzystanie paszy.
Nowe podejście firmy Intergen sprawia, że buhaje dostępne w katalogu znajdują się wysoko w międzynarodowych rankingach. Dzięki temu hodowca zyskuje pewność, że inwestując w genetykę, stawia na zwierzęta o zweryfikowanych i stabilnych cechach, co ma ogromne znaczenie ekonomiczne.
W odpowiedzi na oczekiwania hodowców, coraz więcej nasienia dostępne jest w wersji seksowanej. To daje możliwość precyzyjnego planowania płci potomstwa. Hodowca bydła mięsnego może dzięki temu uzyskać większą liczbę wartościowych buhajków opasowych, co przekłada się na zwiększoną opłacalność hodowli.
Wkrótce oferta Intergen wzbogaci się także o nasienie produkowane w nowej technologii Fertimax, zwiększającej skuteczność zacieleń. To ważna informacja dla gospodarstw produkujących wołowinę, gdzie terminowość i efektywność reprodukcyjna są niezwykle istotne.
Najnowsza wycena kwietniowa 2025 firmy Intergen przynosi hodowcom bydła mięsnego konkretne korzyści: stabilność oceny genetycznej, wysoką dokładność danych hodowlanych oraz dostęp do nowoczesnych rozwiązań reprodukcyjnych. W praktyce oznacza to mniej ryzyka i większą opłacalność hodowli. Dzięki starannie dobranym buhajom z katalogu Intergen, gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mięsa mogą z powodzeniem realizować swoje cele produkcyjne, poprawiając jednocześnie zdrowotność i efektywność swoich stad.
Do pobrania - Katalog buhajów